Pomoc, potřebuju rychle napsat životopis! Jak na to krok za krokem

Když vás zaujme nějaká nabídka, chcete na ni odpovědět co nejdřív – to dá rozum. Jenže co když od doby, kdy jste naposledy měnili práci, uplynulo už hodně vody a teď zrovna nemáte „v šuplíku“ aktuální životopis? Poradíme, jak ho rychle a zajímavě sepsat, aby vám nabídka neutekla.

Osobní a kontaktní údaje

  • Napište jméno, telefonní číslo a e-mail. Tahle trojice údajů úplně stačí.
  • Můžete dopsat ještě datum narození, národnost a adresu trvalého bydliště. Povinné to ale není.
  • A co nepsat? Rodinný stav, počet dětí: tyto údaje nemusí nikoho zajímat

Pracovní zkušenosti

Tak tohle je úplně nejdůležitější část životopisu. Zaměstnavatele nejvíce zajímá, co jste dělali posledních 5 – 10 let. O tomto období se rozepište podrobněji a starší zkušenosti zmiňte jen stručně.

    Jak psát v životopisu o praxi?
  • Přehledně a v odrážkách. Ke každé pracovní zkušenosti napište pár bodů (3 – 5 odrážek by mělo stačit). Vystihněte, co jste v této práci dělali, co patřilo k hlavním úkolům. Pokud to jde, zmiňte výsledky a úspěchy – zvlášť, pokud je dokážete vyčíslit. Čím konkrétnější budete, tím lépe
  • Přizpůsobte slovník. Hledají „vedoucího prodejny“ a vy máte v životopise „manažer prodejny“ nebo „Store Manager“? Přepište to na vedoucího. Smysl pozice zůstává stejný, ale více se přiblížíte tomu, koho firma hledá a jak o sobě mluví.
  • ypíchněte nejdůležitější zkušenosti. V inzerátu píší, že chtějí zkušenost s programem ABC. Vy jste v poslední práci dělali hlavně s programem CDF, ale s ABC umíte také. Napište program ABC na první místo a klidně ho ještě vytučněte. Personalisté uvidí, že nabízíte to, co hledají

Vzdělání

  • Poslední dosažené vzdělání. Uveďte obor, školu a rok zakončení studia. Základní školu (pokud není posledním dosaženým vzděláním) psát nemusíte.
  • Kurzy, školení a certifikáty. To, že se průběžně vzděláváte, znamená vždy body navíc. Do životopisu ale cíleně vyberte jen kurzy, které souvisejí s nabízenou prací. Chlubit se, že máte 15 obchodních školení, když se hlásíte na učitelku v mateřské školce, prostě nemá moc smysl
  • A co není třeba psát? Pokud umíte něco, co zvládá většina lidí a patří to už k běžnému standardu (například uživatelská znalost internetu, Wordu).

Další dovednosti a znalosti

  • Jazykové a počítačové dovednosti, řidičský průkaz: opět to vypíchněte v souladu s tím, co potřebuje zaměstnavatel. Chtějí „komunikativní znalost angličtiny“? Napište to právě takhle, neuvádějte, že máte „středně pokročilou znalost“.
  • Osobnostní vlastnosti. To, jací jste a jak se chováte v pracovních situacích: tyto informace do životopisu také patří. Díky tomu se představíte jako člověk z masa a kostí, nikoliv jen jako „soupiska“ znalostí a zkušeností.


  • Pokud budete psát o svých vlastnostech, vyhněte se otřepaným klišé (Jsem flexibilní, Jsem týmový hráč). Přečtěte si ještě jednou inzerát: možná tam požadované charakteristiky zmiňují. Pokud je máte, nejlépe k nim uveďte i příklad, jak se projevují. Například: Jsem flexibilní: nedělá mi problém přijímat změny, dokážu se rychle zorientovat v novém prostředí, pokud je potřeba, chopím se i jiné práce